Jaki system wybrać do sklepu internetowego? Czy model open source będzie dla mnie korzystny? Jakie są ograniczenia najpopularniejszych platform na rynku? Na te i inne pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Nie ukrywamy jednak iż od reguł są wyjątki. Wskażemy, pod jakim warunkiem wykorzystanie danej platformy jest możliwe, oceniając ich skalowalność, stabilność, obsługę i możliwość rozszerzenia.

Mały sklep internetowy

Drobni sklepowicze zazwyczaj szukają prostych i szybkich rozwiązań. Platforma ma się instalować szybko, być łatwa w obsłudze i oferować dużo przydatnych funkcjonalności. Rozwiązaniem dla małych przedsięwzięć może być SaaS, czyli prowadzenie sklepu internetowego w chmurze. Shopify, Shoper czy Shoplo to liderzy rozwiązań, które nie wymagają żadnej znajomości kodu, ani instalowania i konfiguracji serwera.

Platforma open source wymaga od nas poświęcenia czasu i wiedzy na instalację i konfigurację. Możemy zlecić ten proces osobie technicznej lub agencji. Nadal jednak pozostaje kwestia technicznej obsługi i aktualizacji – co w momencie, gdy na sklepie wystąpi błąd?

Względnie łatwą w instalacji i prowadzeniu platformą jest WooCommerce, oparty o najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS): WordPress. Sama konfiguracja modułu sklepu polega jedynie na „wyklikaniu” kilku pozycji na ekranie i podaniu kilku istotnych danych, jak adres fizycznego sklepu, rodzaj produktów i podpięte media społecznościowe. O wiele trudniejszym zadaniem jest konfiguracja serwera i instalacja samego WordPressa. W tym mogą pomóc dostawcy rozwiązań hostingowych, którzy oferują preinstalację CMS-a (np. CyberFolks, OVH, Kei czy Home). Ceny startują od 50zł/rok.

Zanim przejdziemy do omówienia większych przedsięwzięć, warto podkreślić kryteria ich wyróżniania. Zazwyczaj wielkość sklepu określamy przez pryzmat ilości produktów, ich skomplikowania (np. ilość wariantów i właściwości), źródła pochodzenia towaru oraz przewidywanego ruchu. Ten ostatni czynnik ma ogromne znaczenie z perspektywy rozwoju – im większy ruch, tym większe wymagania klientów i hostingu.

W przypadku WooCommerce nie mamy też zbyt dużo informacji o działaniu sklepu: raporty nt. sprzedaży są bardzo ogólne, brak dedykowanej strony do zarządzania klientami, a statusy zamówień czy powiadomienia dla klientów to zmora tej platformy. Jeśli prowadzimy intensywny marketing produktowy, warto zastanowić się nad większymi rozwiązaniami.

WooCommerce

…to platforma dla małych sklepowiczów. Prosty w obsłudze i instalacji, łatwy w konfiguracji i rozszerzeniu zadowoli małe sklepy i drobnych wytwórców. Jeśli oczekujemy wydajności, skalowalności, czy zaawansowanych raportów sprzedaży warto wybrać inne rozwiązanie. Pracę z WooCommerce możemy rozpocząć w ciągu jednego dnia.

Średni sklep internetowy

W związku z powyższym za mały sklep internetowy można uznać taki, który ma maksymalnie kilkaset pozycji o niewielkim stopniu komplikacji (np. książki, płyty CD, ubrania gotowe, prosta elektronika), które wprowadzamy sami lub z pliku importu (np. CSV / XML).

Sklepy internetowe średniej wielkości to już kwestia kilku tysięcy produktów lub wysoki stopień ich charakterystyki. Im więcej konfigurowalnych parametrów (jak np. wersje kolorystyczne, zestawy, konfiguracje) tym trudniej zarządzać sklepem posługując się prostą platformą (jak wspomniany WooCommerce).

O wiele lepiej w tym zadaniu sprawdzi się platforma, która oferuje wiele sprawdzonych w branży i stabilnych modułów jak PrestaShop czy Magento. Choć sam WooCommerce świetnie sprawdza się w prostych atrybutach (kolor, marka, wielkości, proste rozmiary), o tyle dodatkowe konfiguracje (np. różne rozmiary dla różnych kategorii ubrań) wymagają już instalowania dodatków. Problem leży tutaj nie w skompkikowaniu samych rozszerzeń a w modelu bazy danych, która puchnie niewspółmiernie do realnego zapotrzebowania na dane.

Dla średniej wielkości sklepów polecamy architektury dedykowane pod e-commerce, jak PrestaShop i Magento, gdyż nie są treścio-centryczne. W praktyce oznacza to, że zarządzanie treścią, blogowanie, czy prostota nie są najważniejsze: istotą tych platform jest możliwość zawiłego konfigurowania atrybutów produktowych i „przyspawania” rozwiązań, które mogą te atrybuty właściwie wyświetlić i szybko udostępnić.

W przypadku PrestaShop należy zwrócić uwagę na spore koszty, których nie będą w stanie pokryć drobni handlarze. Wiele dodatków i szablonów do tej platformy to koszt minimum 500-700zł, nie licząc ceny za pracę przy ich instalacji i konfiguracji. Co więcej, optymalizacja pod wyszukiwarki również wymaga sporej wiedzy z zakresu kodu źródłowego.

PrestaShop

…to platforma idealna dla sklepu o średniej wielkości, tzn. kilku tysięcy produktów. To oprogramowanie wymaga już sporej wiedzy technicznej, oraz znajomości procesów e-commerce. Mamy do dyspozycji pokaźną bazę modułów, często poważnych jak np. B2B czy integracja z ERP, ale ich cena nie będzie niska.

Duży sklep internetowy

Jeśli przekraczasz kilka tysięcy produktów lub kilka tysięcy klientów warto zwrócić się w stronę oprogramowania o architekturze typowej dla e-commerce. PrestaShop i Magento są przygotowane na duży ruch udostępniając też narzędzia do jego obsługi. Obsługa techniczna tych platform wymaga już sporej wiedzy na temat funkcjonowania bazy danych i procesów, przez co należy doliczyć dodatkowe koszty do prowadzenia platformy.

Duzi gracze lubią Magento. To platforma, która oferuje najwięcej customizacji (dostosowania do potrzeb), ale w zamian wymaga sporej wiedzy technicznej. Czas wdrożenia Magento to zazwyczaj 2-3 miesiące. Platforma odwdzięczy nam się jednak dużą stabilnością, klarownymi procesami i odpornością na duży ruch i wymagania klientów.

Magento, podobnie jak PrestaShop nie jest CMS-em. Nie służy do publikacji treści takich jak wpisy na blogu czy strony informacyjne. Rdzeniem platformy jest zarządzanie klientami, towarem i zamówieniami, więc świetnie sprawdzi się tam, gdzie w sprzedaż zaangażowanych jest co najmniej kilka osób.

Kryteria wyboru platformy

Przyjrzeliśmy się kilku warunkom, które wyróżniają daną platformę na rynku. Jeśli platforma spełnia takie wymaganie, warto brać ją pod uwagę. Jeśli planujemy rozbudowywać sklep, warto przemyśleć zestawienie kilku z poniższych wymagań.

WooCommercePrestaShopMagento
Wielojęzycznośćwtyczkidomyślniedomyślnie
Platforma B2Bbrakwtyczkiwtyczki
Ilość produktówdo 1000do 10000do 50000
Wielu kurierówtrudna obsługataktak
Skomplikowane produktynietaktak
Konfiguratory produktówniewtyczkiwtyczki
Stabilnośćniskaśredniawysoka
Optymalizacja (SEO)wtyczkiśredniawysoka
Bezpieczeństwoniskieśredniewysokie
Marketingwtyczkitaktak
Ceny wdrożeń5-20 tys.20-50 tys.50-200 tys.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę na kluczowe czynniki prowadzenia sklepu internetowego: obsługę, wielkość i rozwój. Łatwość obsługi zazwyczaj nie idzie w parze z wielkością platformy i możliwościami przechowywania produktów. Im większa i bardziej konfigurowalna platforma, tym trudniejsze zarządzanie i koszt wdrożenia. Ilość dodatków nie stanowi o wielkości platformy, gdyż WooCommerce (najmniejszy z prezentowanych) ma ich najwięcej. Gdy decydujemy się na poszerzanie funkcjonalności dużego sklepu, niezbędna będzie wiedza programistyczna.