Jeśli Twój biznes istnieje w Internecie z pewnością słyszałeś o pojęciu „chmury”. To rozpoczęta kilka lat temu transformacja aplikacji internetowych, takich jak strony, sklepy czy rozwiązania biznesowe, która polega na optymalizacji kosztów i pracy przy wdrażaniu rozwiązań.

Biznesy w kontekście chmury dzielą się na te, które z niej korzystają i na te, które z niej korzystać będą. Filozofia chmury obliczeniowej stanowi ogromną przewagę nad dotychczasowymi rozwiązaniami, takimi jak hosting współdzielony czy serwery dedykowane. Dzięki chmurze uwalniamy bardzo wiele ograniczeń związanych z pojemnością i szybkością serwera, a to tylko jedna z wielu cech, o których powiemy dziś nieco więcej.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Jeśli masz stronę internetową, sklep online lub aplikację to z pewnością spotkałeś się z pojęciem hostingu. Usługodawca lub Twój administrator zarządzają określonym serwerem, który zazwyczaj wymaga określonego nakładu pracy i użycia zasobów, takich jak procesor, pamięć czy dysk.

Problem nr 1

Zmiana parametrów klasycznego hostingu lub serwera w firmie może się wiązać z dużym kosztem i nakładem pracy. Potrzebujesz nowego sprzętu oraz maszyny, która przejmie zadania tej pierwszej, podczas procesu aktualizacji.
– w chmurze zmiana parametrów odbywa się niemal natychmiast.

W klasycznym pojęciu serwera, mowa tu o sztywnych parametrach, których zmiana może być bolesna nie tylko ze względu na koszty, ale i zwiększenie ilości pracy. Administratorzy blaszanych wydań serwerów odpowiadają za wszystkie zadania, które związane są z prowadzeniem Twojego biznesu w sieci.

Co więcej, dotychczasowe usługi hostingowe również przestają mieć sens. Dzięki chmurze obliczeniowej, oraz architekturze opartej na usługach, górne parametry serwera nie istnieją. W chmurze możesz przechowywać niezliczoną ilość plików, wiadomości e-mail, a nawet przeprowadzać najtrudniejsze prace biznesowe.

Problem nr 2

Klasyczne zarządzanie serwerem to praca, która wymaga wielu przygotowań, oraz konfiguracji. W zależności od tego, co przechowujemy, administrator musi dostosować wiele parametrów i zadbać o prawidłową pracę sprzętu, którego awaria kosztuje.
– w chmurze całe zarządzanie sprzętem jest po stronie dostawcy.

W chmurze obliczeniowej zasoby tworzą ogromną całość. Chmura jest zbiorem wielu centrów danych, które wspólnie tworzą sieć. Procesory, pamięci i dyski łączy się w jedną architekturę, która zapewnia niespotykaną wydajność i powierzchnię przechowywania. Po stronie usługodawcy chmury stoją zadania związane z administracją sprzętem i usługami, z którym korzystasz. Zadaniem Twojego administratora pozostaje nadzorować pracę Twoich aplikacji.

Gdzie znajduje się chmura obliczeniowa?

Odpowiedź brzmi: wszędzie! Jeśli korzystasz z Gmail, Office365 czy Netflix to jesteś bliżej chmury niż myślisz. Wszystkie te usługi oparte są na chmurze obliczeniowej i mają wszystkie jej cechy:

 1. Skalowalność – możesz przechowywać 10 zdjęć z wakacji lub 10 milionów zdjęć z wakacji.
 2. Optymalizacja – płacisz za wykorzystywane zasoby, nie za określone parametry.
 3. Dostępność – możesz korzystać z chmury z dowolnego miejsca na świecie.
 4. Bezawaryjność – Twoje dane mogą być przechowywane w wielu lokalizacjach na raz.
 5. Oszczędność – praca administracyjna jest minimalna.

Netflix, który korzysta z chmury Amazon Web Services to tylko jeden z wielu przykładów tego, jak działa chmura. Filmy i seriale dostępne są na wyciągnięcie ręki nawet, jeśli z usługi korzystają miliony użytkowników jednocześnie.

Problem nr 3

Tradycyjny hosting to określone parametry i duże skoki pomiędzy pakietami w ofercie usługodawców. Może się okazać, że przepłacamy za zasoby, z których nie korzystamy.
– w chmurze jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie wyliczyć koszt zasobów i ich skalowania.

Co mogę przenieść do chmury obliczeniowej?

Odpowiedź brzmi: wszystkie cyfrowe zasoby. W chmurze możesz wykonać wiele zadań, które normalnie zajmują bardzo dużo czasu i kosztują nas wiele nerwów:

 1. Przechowywanie i udostępnianie plików w firmie
 2. Publikacja strony internetowej czy sklepu
 3. Obsługa złożonych procesów biznesowych
 4. Prowadzenie wideokonferencji i spotkań online
 5. Streaming obrazu, filmy czy dźwięku
 6. Prowadzenie dużych baz danych i kalkulacji

Jak mogę przenieść mój biznes do chmury?

To prostsze niż myślisz.

Napisz do nas na: it@lemonova.pl.

My przygotujemy wycenę na podstawie Twojego opisu biznesu i zasobów, które posiada Twoja firma.