Technologia 4K oraz UltraHD, czyli coś nowego w ekranie telewizora

Technologiczny poniedziałek
tv, watching

Wraz z atmosferyczną gorączką za oknem, trwa w najlepsze druga, piłkarska gorączka przed telewizorami. Tegoroczne Mistrzostwa Świata przyciągają przed ekrany miliony zagorzałych kibiców, również w Polsce. Jeszcze przed Mundialem sklepy elektroniczne toczyły między sobą zażartą walkę o zdobycie klienta, u którego jednym z punktów przygotowania się do piłkarskiego święta będzie wymiana telewizora na nowy model. Lawina reklam nawiązujących do występu kadry w turnieju piłkarskim, okresowe promocje, rabaty na wybrany asortyment, kibicowskie gadżety jako gratisy - ile sieci sklepów, tyle pomysłów.

FullHD, UltraHD, 4K UHD... co to znaczy?

Poza pojawiającym się pytaniem, jaką markę i jakiej wielkości sprzęt wybrać, wiele osób zastanawiało się nad technologią 4K. Popularne hasło, ale czy warte swojej ceny i czy będzie widać różnicę? Dla osób, które nie są zorientowane w nazewnictwie rozdzielczości telewizorów, takie określenia jak FullHD, UltraHD oraz 4K UHD mogą niewiele znaczyć. Technologia 4K oznacza zaokrągloną liczbę czterech tysięcy pikseli, jakie urządzenie może wyświetlić. Standardowe telewizory, które do niedawna dominowały na sklepowych półkach oraz w wielu domach posiadały technologię FullHD, czyli czterokrotnie mniejszą ich liczbę.

Pomimo, że liczba wyświetlanych pikseli różni się czterokrotnie, to tak naprawdę jakość wyświetlania w 4K wzrasta dwukrotnie, gdyż obraz jest dwa razy wyższy od poprzedniej technologii, również dwa razy szerszy. Co do UltraHD, to jest to praktycznie to samo rozwiązanie co 4K, tylko używane przez producentów telewizorów innych marek. Pojawiać się może często pytanie, czy większa jakość obrazu jest aż tak odczuwalna przy odbiorze przez przeciętnego użytkownika. Wszystko zależne jest od przeglądanego obrazu. Jeżeli chce się odbierać statyczny obraz, czyli na przykład zdjęcia, to taki zakup ma jak najbardziej sens.

 

tv, watching, family

W przypadku dynamicznych obrazów, czyli filmów, zakup ten może okazać się na ten czas nieopłacalny. Stacje telewizyjne dopiero planują wprowadzenie kanałów o takiej jakości transmisji. Może to być zrealizowane w przeciągu kilku miesięcy lub nawet kilku lat. Multimedia w jakości 4K dostępne są obecnie głównie w postaci pojedynczych materiałów na wybranych platformach, jak Netflix. Zakup telewizora jest często zakupem na wiele lat. Warto zatem przeanalizować inwestycję w lepszej jakości sprzęt, by móc skorzystać z najnowszych technologii, gdy pojawią się na stałe na rynku.

Dwukrotnie wyższy i szerszy obraz, cztery razy więcej pikseli

Technologia 4K na pewno stanie się powszechna, powstaną dodatkowe wersje kanałów, transmitujące w tej rozdzielczości obrazu. Jedną niewiadomą jest tylko, jak długo to jeszcze potrwa. Wymieniając przed Mundialem telewizor lub w jego trakcie i posiadając do tej pory model z technologią FullHD, nie będzie się widziało lepszej jakości Lewandowskiego, a piłka nie będzie leciała szybciej. Lepszej jakości obraz odczujemy dopiero w momencie, gdy włączy się specjalne programy 4K, które nie są jeszcze dostępne.

Obecnie można odnaleźć wybrane multimedia w tej jakości i spokojnie poczekać, będąc w pełni przygotowanym na moment, gdy w telewizji emitowane będą programy w tejże technologii. Będzie to nieznacznie większa inwestycja, ale da nam poczucie spokoju na kolejne lata. Jeżeli ktoś ma dobrej jakości telewizor i zmiana sprzętu nie jest pilnym tematem, warto poczekać do czasu wejścia tej technologii w telewizji. Otrzyma się wtedy lepszy sprzęt w stosunku do obecnie proponowanego, a sama cena nowego telewizora z obrazem 4K lub UltraHD może również nieznacznie spaść w perspektywie czasu.