Kawa na ławę, czyli kilka słów o wiernym towarzyszu poranka

Piątek na luzie
coffee, meeting, morning, cup

Wielu osobom trudno jakkolwiek wyobrazić sobie poranek bez kawy. Dla niektórych jest to jeden z rytuałów na dobry początek dnia, dla innych z kolei energetyczny kop na kolejne godziny. Pomimo, że jej największym światowym dostawcą jest Brazylia, to została odkryta w Etiopii w połowie IX wieku. Swoją sławę zyskała dopiero po ponad dwustu latach. Obecnie, jest w ścisłej czołówce napoi wielu krajów, w tym również Polski. Rano w biurze, przy spotkaniu, w trasie, czy też po południu w domu - kawę piją wszyscy i wszędzie.

Mocna kawa nie jest wcale taka zła

Napój ten jest zawsze powiązany ze spotkaniami biznesowymi. Wewnętrzne spotkania wewnątrz działów w korporacji, aranżowane spotkania z klientami i wiele  Parafrazując klasyka z polskiego popularnego filmu komediowego, można stwierdzić, że od setek lat wszystkim wielkim ludziom na świecie towarzyszy... kawa. Wiele ważnych rozmów oraz kontraktów odbywało się przy kawie, zarówno biznesowych, jak i prywatnych. Krążą spekulacje, że skuteczniejszym w załatwianiu interesów  jest inny, mocniejszy trunek, ale nie o nim ten artykuł.

Kawa w branży marketingowej często żartobliwie traktowana jest jako bodziec do kreatywnego myślenia. Jest w tym sporo prawdy, gdyż kawa za sprawą kofeiny dodaje energii już około dziesięciu minut po jej spożyciu. Jej spożywanie wpływa również pozytywnie na krótkotrwałą pamięć oraz zdolności poznawcze. Pomaga także w uniknięciu rozwoju niektórych chorób i dolegliwości. Wspomaga procesy trawienia i sama w sobie, bez różnych słodzących dodatków, posiada niewiele kalorii.

 

business, meeting, watch, time, cofee

Rozwój technologii dzięki kawie? Jest to możliwe. Wiele źródeł wskazuje, że popularne obecnie kamery internetowe powstały na Uniwersytecie Cambridge właśnie dzięki kawie. Nie chodzi bynajmniej o pobudzenie kofeiną kreatywności u twórców tych urządzeń. Naukowcy, którzy prowadzili badania w różnych częściach Uniwersytetu, nie chcąc czekać bezczynnie i śledząc procesu zaparzania kawy, postanowili stworzyć kamerę, którą mogli sprawdzać, czy napój się zaparzył. Jak widać lenistwo i kreatywność mają czasami pozytywne efekty.

Kawa to najpopularniejszy napój, bardziej rozpoznawalny i częściej kupowany od coli. Stale rośnie jego spożycie, prym wiedzie coraz więcej sieci kawiarnianych. Napój ten, co prawda nieznacznie, ale góruje w globalnych rankingach popularności napoi. Stały bywalec szafek w każdym domu, przyjaciel przy biurku w pracy, towarzysz podróży. Pijąc więc kawę o poranku, w środku dnia lub luźniejszym popołudniem, warto zastanowić się w jakich sytuacjach i w których kluczowych momentach towarzyszy ludziom na całym świecie.