Dlaczego coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych?

smartfon, Internet, strona www, zakupy, aplikacja mobilna

Szacuje się, że w samej Polsce z urządzeń mobilnych korzysta blisko dziesięć milionów użytkowników. Należy wziąć pod uwagę, że dzisiejsze znaczenie słowa „mobilne” nieznacznie ewoluowało. W przeszłości nazwać tak można było każdy przenośny sprzęt, w tym laptop. Obecnie urządzeniami mobilnymi zazwyczaj nazywa się mniejsze sprzęty, smartfony i tablety. I są to urządzenia, które towarzyszą ludziom praktycznie nieustannie. Szczególnie smartfony, które zaczęły spełniać na co dzień wiele istotnych funkcji, w tym jedną z najważniejszych, czyli komunikacyjną i na nich skupimy się w tym poście.

Smartfon stał się komputerem osobistym

Zastąpiły standardowe telefony komórkowe, dając możliwość wykonywania połączeń, przesyłania wiadomości. Doszły do tego w ostatnich latach możliwości przeglądania i przesyłania multimediów, korzystania z dedykowanych komunikatorów, portali społecznościowych, zaczęły powstawać coraz to nowsze gry oraz ciekawe programy. Mnogość dostępnych funkcji w smartfonach sprawiła, że stał się on jednym z najważniejszych urządzeń, bez którego ciężko spędzić choćby chwilę.

Obecnie, korzystanie z urządzeń mobilnych jest tak powszechne, że nie dziwi widok osób stojących na przystanku autobusowym i zapatrzonych w ekrany. Komunikowanie się, przeglądanie nowości w Sieci, dokonywanie zakupów, granie, słuchanie muzyki lub korzystanie z jakiegoś innego programu. Urządzenia mobilne mają mnóstwo funkcji i znajduje się dla nich coraz to nowsze. Obecnie, nie trzeba posiadać aparatu ani kamery, gdyż smartfon w większości przypadków będzie mógł je zastąpić.

 

mobile, man, bike, Internet, www, searching

Porównując różne statystyki, można zauważyć, że ludzie korzystają z urządzeń mobilnych nie tylko poza domem. Mało tego, średnio dziewięciu na dziesięciu ankietowanych odpowiadało, że najpopularniejszym miejscem wykorzystywania tych urządzeń jest właśnie dom. Na drugim miejscu określono bycie w drodze, zapewne do szkoły lub pracy oraz przy powrocie, korzystając z transportu publicznego. W tym przypadku była to około połowa respondentów. Na kolejnych miejscach uplasowało się użytkowanie urządzeń mobilnych w pracy.

Rosnąca popularność aplikacji mobilnych i responsywnych stron www

Małe urządzenie, a dające wielkie korzyści. Obecnie, użytkowanie mobilnego sprzętu stało się tak popularne, że powstaje mnóstwo aplikacji, dedykowanych na ten rodzaj urządzeń. Nazywają się one aplikacjami mobilnymi. Tworzone są po to, by z jednej strony uprościć ludziom życie, a z drugiej dać im możliwość korzystania z wielu usług. Dlatego też nie dziwią powstające aplikacje mobilne zintegrowane na przykład z kontem bankowym. Co więcej, jest spore zainteresowanie wśród społeczeństwa na kupowanie poszczególnych aplikacji lub możliwości rozszerzenia podstawowej, bezpłatnej wersji.

Śledząc ten trend, wiele firm stara się dopasować swoje strony internetowe do współczesnych wymagań. Czasami są to mobilne wersje strony, w większości przypadków decydują się jednak na stworzenie responsywnej strony internetowej. Taka strona www pozwala dopasować się do każdego urządzenia. Automatycznie rozszerza i zwęża określone elementy na stronie, by były one ciągle czytelne i pozostawały w dobrej jakości. Niektóre elementy zmieniają swoje położenie, niektóre zostają schowane do paska. Dzięki temu, strona internetowa pozostaje czytelna i atrakcyjna dla oka niezależnie od tego, na jakim sprzęcie zostanie otwarta.

 

mobile, woman, searching, Internet, bag

Zdarza się, że niektóre strony posiadają swoje mobilne wersje, które częściowo pokrywają się z działalnością tych responsywnych, ale mają indywidualnie dopasowaną funkcjonalność, najczęściej są po prostu ograniczone o część funkcji dostępnych na podstawowej wersji strony. Jednakże, obecnie tworzy się bardzo często proste strony internetowe, które nie są przeładowane treścią i funkcjonalnością, tylko dają większą przejrzystość i łatwiejszą komunikację z odbiorcą. Zawierają więcej elementów graficznych, mniej tekstu. Dlatego też często zbędnym jest tworzenie oddzielnej mobilnej wersji.

Zapewne w kolejnych latach wzrośnie liczba użytkowników urządzeń mobilnych. Jest także wielce prawdopodobne, że powstaną przy tym jeszcze nowsze technologie, które rozszerzą zakres działania tych urządzeń. Jest to na pewno wygodne, by mieć wszystko w jednym miejscu, by posiadać urządzenie, które spełnia zdecydowaną większość funkcji, na jakie ma się zapotrzebowanie w ciągu dnia. A jeżeli jeszcze niektórych z nich nie spełnia, to może okazać się do kwestią czasu.